Není náhodou, že v historicky první recenzi fotoaparátu na Week of Life vám představujeme Leica D-Lux 4. Sám autor projektu Adol Zika nafotil svůj One Year of My Life právě tímto fotoaparátem. Většina kompaktních digitálních fotoaparátů představuje jednoduché automatické přístroje pro běžného uživatele, který požaduje hezký design, jednoduchou obsluhu a samozřejmě povedené snímky. I mezi kapesními aparáty se však najdou modely, které lze označit pojmem profesionální. Leica D-Lux 4 patří mezi nejlepší z nich.
Leica D-Lux 4
Není náhodou, že v historicky první recenzi fotoaparátu na Week of Life vám představujeme Leica D-Lux 4. Sám autor projektu Adol Zika nafotil svůj One Year of My Life právě tímto fotoaparátem. Většina kompaktních digitálních fotoaparátů představuje jednoduché automatické přístroje pro běžného uživatele, který požaduje hezký design, jednoduchou obsluhu a samozřejmě povedené snímky. I mezi kapesními aparáty se však najdou modely, které lze označit pojmem profesionální. Leica D-Lux 4 patří mezi nejlepší z nich.
Strohé tvary kovem opláštěného černého těla Leiky D-Lux 4 s nezbytným kulatým červeným logem už na první pohled napovídají, že v tomto případě nepůjde o obyčejný fotoaparát. Zkušeným fotografům padnou do oka také třeba sáňky na externí blesk na horní stěně přístroje, což je další z neklamných znamení vyspělého aparátu.
Leica D-Lux 4 je skutečně po všech stránkách profesionálním kompaktem. Optika – jak jinak než stejnojmenné značky – má sice nevelký rozsah 24–60 mm, úhly záběru jsou posazené od širokého ohniska k „normálnímu“, nicméně jako skvělou je třeba hodnotit světelnost F2,0–2,8. Objektiv je navíc vybaven optickou stabilizací, takže si můžete troufnout fotografovat ve skutečně velmi nepříznivých světelných podmínkách.
Leica D-Lux 4 – ve zkratce | |
Rozlišení | 10 Mpx |
Optika | 24–60 mm, stabilizace |
Video | HD (1 280 × 720 px) |
D-Lux 4 je fotoaparátem vybaveným všemi expozičními režimy P/A/S/M plus obvyklými motivovými programy či úplnou automatikou. Přístroj tedy zvládne i naprostý začátečník. Kromě obvyklého JPEGu je možné obrazová data ukládat i do „surového“ RAWu, umožňujícího následné preciznější a rozsáhlejší úpravy v počítači – v tomto případě jde naopak o záležitost pro zkušené fotografy.
Rozměry a hmotností Leica D-Lux 4 nijak nevybočuje ze třídy digitálních kompaktů. Konstrukce je tak trochu podřízena více designu než ergonomii – hladké tělo postrádá výraznější úchyty pro pevnější držení. Leica ale jako volitelné příslušenství prodává malý nasazovací grip na pravou stranu aparátu.
Vestavěný blesk je konstruován jako výsuvný, k tomu slouží malé tlačítko na horní stěně přístroje. Můžete si přikoupit externí blesk Leica CF 22 s vyšším výkonem.
Zajímavým způsobem využil výrobce plochu po obvodu prstence objektivu – umístil sem dva posuvné ovladače. Posuvníkem na levé straně tak můžete rychle přepínat ostřící režim, horním ovladačem pak jednoduše změníte poměr stran snímku na jednu ze třech možností: 4:3, 3:2 nebo 16:9.
Super vychytávky |
Rychlá optika |
Špičková obrazová kvalita |
Kompaktní rozměry |
Další ovladače najdete v pravé části zadní stěny Leiky D-Lux 4. Kromě obvyklých tlačítek a čtyřsměrného voliče je zde usazen také nenápadný joystick Q.MENU, pomocí nějž lze vstoupit a ovládat tzv. rychlé menu, obsahující nejpoužívanější parametry snímku.
Jakožto vyspělý fotoaparát umožňuje D-Lux 4 zobrazení histogramu. Ten přístroj podporuje ve dvou režimech – jako reálný při komponování snímků nebo jako náhledový při prohlížení již pořízených fotografií. V tomto režimu si také můžete nechat zobrazit indikaci přepálených míst na snímcích.
Fotografům, kteří si stále ještě nezvykli na způsob komponování záběru na LCD displeji – byť s vynikajícím rozlišením 460 000 obrazových bodů a poskytujícím tedy velmi kvalitní obraz – nabízí Leica jako volitelné příslušenství externí optický hledáček, který se nasazuje do sáněk blesku. Musíte však počítat s tím, že hledáček je monofokální – zobrazuje záběr pouze jednoho, nejširšího 24mm ohniska fotoaparátu.
Mezi další příslušenství, které si můžete dokoupit, pak patří například také luxusní kožená brašna v retrostylu.
Celkové hodnocení
Leica D-Lux 4 je špičkovým digitálním kompaktem poskytujícím stejně tak vysoce kvalitní obraz. Z přístroje dostanete maximum, budete-li používat formát RAW a snímky konvertovat ve standardně dodávaném softwaru Capture One (který je sám o sobě etalonem kvality). Tento fotoaparát se ale díky dobře fungujícím automatickým režimům rozhodně neztratí ani v rukou začátečníka.
Malou nepříjemností je pohled na cenovku tohoto fotoaparátu. Za osmnáct tisíc již pořídíte amatérskou digitální zrcadlovku, takže lze předpokládat, že Leicu D-Lux 4 si koupí zejména skuteční fajnšmekři a fandové této legendární značky. Zde je také třeba uvést, že Leica tento aparát vyrábí společně s Panasonicem. Pořídíte-li si téměř identický model Panasonic Lumix DMC-LX3, ušetříte bezmála třetinu ceny.
Běžná cena (v době publikování recenze): 18 000 Kč
Základní technické údaje
Snímač
CCD 1/1,63"
10 Mpx (3 648 × 2 736 px)
Citlivost ISO 80 až 3 200
Optika
24–60 mm F2–2,8
Optická stabilizace
Paměťové médium
SD, SDHC, MMC, pevná paměť 50 MB
Datové formáty
Obraz: JPEG
Video: MOV
Video
1 280 × 720 px, 24 fps
848 × 480 px, 30 fps
640 × 480 px, 30 fps
320 × 240 px, 30 fps, 10 fps
Zvuk mono
LCD
Úhlopříčka 3“ (76 mm)
460 000 px
Napájení
Li-Ion akumulátor
Rozměry a hmotnost
109 × 62 × 51 mm (š × v × h)
260 g (vč. akumulátoru a paměťové karty)