Panasonic Lumix DMC-GF1

Jestliže jsme v naší recenzi označili Olympus Pen E-P1 za model, který se stal již v době uvedení na trh legendou, pak Panasonic Lumix DMC-GF1 by se dal označit jako „ten druhý“. Jde totiž o přímého konkurenta Olympusu a de facto teprve druhý model této nové koncepce profikompaktů s výměnnou optikou.

Panasonic Lumix DMC-GF1

Jestliže jsme v naší recenzi označili Olympus Pen E-P1 za model, který se stal již v době uvedení na trh legendou, pak Panasonic Lumix DMC-GF1 by se dal označit jako „ten druhý“. Jde totiž o přímého konkurenta Olympusu a de facto teprve druhý model této nové koncepce profikompaktů s výměnnou optikou.

Lumix DMC-GH1 je sice po Olympusu druhý, nicméně pro přesnost je třeba uvést, že Panasonic naopak historii fotoaparátů Micro 4/3 standardu, do kterého jak Olympus Pen, tak i Lumix GF1 patří, odstartoval jako první modely Lumix DMC-G1 a GH1. Tyto fotoaparáty však až příliš připomínají zrcadlovky a tvoří poněkud odlišnou vývojovou větev Micro 4/3 standardu.

Foto: PanasonicFoto: Panasonic

Zatímco Olympus šel u Penu cestou retrodesignu, Panasonic svůj Lumix GF1 ponechal v typickém strohém funkčním designu, jehož oživením je ale nebývale velká nabídka barevného provedení. Kromě obvyklé černé nebo stříbrné barvy si tak můžete vybírat navíc ještě mezi červenou či bílou povrchovou úpravou kovem opláštěného těla.

Foto: Panasonic

Panasonic Lumix DMC-GF1 – ve zkratce
Rozlišení 12 Mpx
Optika podle objektivu
Video HD (1 280 × 720 px)

Budeme-li dále srovnávat Lumixe GF1 s Penem od Olympusu, pak je třeba uvést, že rozměry se téměř neliší, tedy pomineme-li o tři milimetry kratší tělo Lumixe. Hmotnost má Panasonic také o pár desítek gramů menší než Pen, avšak zvážíte-li oba fotoaparáty s nasazenými objektivy typu Pancake, zjistíte, že jsou měrky vah na stejné úrovni (objektiv Lumixe je těžší). Jde tedy o fotoaparát řadící se velikostí a hmotností na rozhraní mezi kompaktní přístroje a amatérské zrcadlovky.

Foto: Panasonic Foto: Panasonic

Protože jde o vyspělý přístroj pro náročné uživatele, lze vidět na horní a zejména zadní stěně Lumixe GF1 poměrně značné množství ovládacích prvků. V tomto ohledu je tento fotoaparát srovnatelný se zrcadlovkami, což samozřejmě platí také pro komfort ovládání, kdy mnoho důležitých funkcí má vlastní ovládací prvky pro přímý přístup.
Pochvalu je třeba vyslovit použitému LCD displeji. Rozlišení 460 tisíc pixelů je silně nadstandardní a na obraze LCD je to také na první pohled vidět. Vynikající je zejména ostrost a podání jemných detailů. S tímto displejem bezpečně rozeznáte i jen lehce rozmazaný snímek rovnou ve fotoaparátu.

Foto PanasonicFoto Panasonic

Panasonic svůj profikompakt Lumix GF1 vybavil tím, co mnozí kritici vyčítají Penu od Olympusu – vestavěným bleskem a možností nasazení elektronického hledáčku. Na první pohled to tedy může znít jako jasná výhoda, nicméně obojí má i své zápory. Předně vyskakovací blesk je velmi slabý. Výkon vyjádřený směrným číslem GN6 stačí na dosah jen doslova pár metrů, a to ještě při malém zaclonění objektivu. Blesk ani nelze smysluplně používat pro vyjasnění stínů na denním světle, protože neumožňuje vysokorychlostní synchronizaci – nejkratší použitelný čas je 1/180 s.
Co se týká externího hledáčku nasazovaného do sáněk blesku Lumixe GF1, pak ten má jednoznačně výhodu fungování s jakýmkoliv objektivem, lze v něm „promítat“ mnoho expozičních údajů včetně histogramu apod., hledáček je také možné naklápět až o 90 stupňů. Nevýhodou je ale poměrně nízké rozlišení kolem 200 tisíc obrazových bodů, malé zvětšení (velikost obrazu) a v neposlední řadě také cena více než pět tisíc korun.

Foto Panasonic

Super vychytávky
Špičková obrazová kvalita
Funkční vybavení
Barevné provedení těla
Možnost použití EVF hledáčku
Dobrá nabídka optiky

Jak jsme již uvedli, Panasonic byl ve skutečnosti první firmou, která přišla na trh s přístroji Micro 4/3 standardu. S tím se nedílně pojí také větší nabídka objektivů oproti Olympusu. Panasonic má v portfoliu nejen standardní zoom, ale také telezoom, makroobjektiv, ultraširoký zoom nebo desetinásobný zoom. Obě značky jsou ale v rámci Micro 4/3 standardu spolu vzájemně kompatibilní, takže lze používat optiku obou značek. Navíc pro Micro 4/3 fotoaparáty existují nejrůznější redukce, pomocí kterých se dají nasadit rozličné objektivy, třeba i legendární špičková optika Leica M. V kontextu s optikou Lumixe GF1 je třeba ještě uvést jednu odlišnost od Olympusu Pen E-P1. Zatímco Pen je vybaven stabilizovaným snímačem v těle – tedy univerzálním řešením, pomocí kterého je zklidněno chvění při jakémkoliv nasazeném objektivu, Lumix využívá stabilizace v optice. Pokud tedy některý objektiv není vybaven Mega O.I.S. stabilizátorem (např. Lumix G 20 mm F1,7), musíte se spolehnout na pevné držení či kratší časy závěrky.

Ukázky menu fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-GF1

Foto PanasonicFoto Panasonic Foto Panasonic

Foto PanasonicFoto Panasonic Foto Panasonic

Celkové hodnocení
Panasonic Lumix DMC-GF1 je vynikajícím přístrojem pro náročné fotografy, který stejně jako jeho jediný konkurent, Olympus Pen, poskytuje kvalitu zrcadlovky v těle mírně většího kompaktu. Možnost výměny objektivů je samozřejmě neocenitelná, ovládání je pohodlné, přístroj má rychlou odezvu při automatickém zaostřování a snímání.

Běžná cena (v době publikování recenze):
Pouze tělo: 16 000 Kč
Kit s objektivem Lumix G Vario 14–45 mm F3,5–5,6: 22 000 Kč
Kit s objektivem Lumix G 20 mm F1,7: 23 000 Kč
Elektronický hledáček DMW-LVF1: 5 500 Kč

Základní technické údaje


Snímač
Live MOS 17,3 × 13 mm
12 Mpx (4 000 × 3 000 px)
Citlivost ISO 100 až 3 200

Optika
Podle objektivu

Paměťové médium
SD, SDHC

Datové formáty
Obraz: JPEG, RAW
Video: MOV, AVCHD

Video
1 280 × 720 px, 25/30 fps
848 × 480 px, 30 fps
640 × 480 px, 30 fps
320 × 240 px, 30 fps
Zvuk mono

LCD
Úhlopříčka 3“ (76 mm)
460 000 px

Napájení
Li-Ion akumulátor

Rozměry a hmotnost (pouze tělo)
119 × 71 × 35 mm (š × v × h)
345 g (vč. akumulátoru a paměťové karty)

Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto Fujifilm Foto FujifilmFoto FujifilmFoto FujifilmFoto Fujifilm

Příspěvek byl publikován v rubrice reviews_sk a jeho autorem je Zdeněk Kamrla. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *